127k views
4 votes
Amy pays $3.48 for a bag of 12 oranges. Find the unit price in dollars per orange. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Jasamer
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

In order to find the unit price in dollars per orange, we just need to divide the total price by the total number of oranges.

So we have:


\text{unit price}=(3.48)/(12)=0.29

So the unit price is $0.29 per orange.

User Marcopolo
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories