49.1k views
3 votes
A gallon of orange juice cost $5.50 per galonwhat is the cost per cup of orange juice

1 Answer

2 votes

We know that a gallon of orange juice costs $5.50.

First, we have to find the equivalent between a gallon and cups. We know that 1 gallon equals 16 cups.

Then, we divide.


(5.50)/(16)\approx0.34

Therefore, each cup of orange juice is 34 cents, approximately.

User Gmazzo
by
5.0k points