Answer:
Initial velocity, u = 600km/h
Final velocity, v = 1100km/h
Acceleration = 10km/h/s=600km/h2
From relation,
a=t(v−u)
t=a(v−u)
t=600(1100−600)
=500/600=5/6 hr=50 sec
7.8m questions
10.5m answers