164k views
3 votes
8-Which crackers are the better deal? * Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz 8b-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00 or .00, so if answer is 43 cents, its 0.43 or.43, if there is a dollar amount like 1.50, do not add zeros in front) * Your answer

User KIC
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

We have two different prices. To determine the better price we need to find the price per unit of ounces. Like this:

For Goldfish Crackers:


N_1=\frac{1.99\text{dollards}}{7.2oz}

Solving the operation:


N_1=0.28\text{ dollars/oz}

Cheese:


N_2=\frac{2.7\text{ dollars}}{13.7\text{ oz}}

Solving the operations:


N_2=0.18\text{ dollars/oz}

Therefore, the better dde

User Bonshington
by
7.8k points