7.9k views
3 votes
Keiko paid $12.24 for a $6.35-kg bag of food.A few weeks later, she paid $13.99 for 7.48-kg bag at a different store.Find the unit price for each bag. Then stay which bag is which .

Keiko paid $12.24 for a $6.35-kg bag of food.A few weeks later, she paid $13.99 for-example-1
User Midhilaj
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

1kg of the $12.24 dog food costs 12.24/6.35 =$1.927559055 = $1.93

1kg of the $13.99 dog food costs 13.99/7.48 = $1.87

so it is better to buy the $7.48kg bag dog food because 1kg

User TyC
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.