65.2k views
3 votes
Which is the better deal?CostPackage Size$0.964 ounces$3.2513 ounces$6.4824 ounces

1 Answer

4 votes

We need to find the unit price for each

For the package of 4 ounces

Unit price = $0.96 /4 = $0.24

For the package of 13 ounces

The unit price = $3.25/13 =$0.25

For the package of 24 ounces

The unit price = $6.48/24 =$0.27

Hence, the better deal is 4 ounces package

User John Schulze
by
6.6k points