86.1k views
2 votes
a water tank has total capacity 1550 if 28% of the water got drained out how much water left the tank​

User Jkdba
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

total capacity =1550l

water drained rate= 28%

amt of water drained =28% of 1550 =434l

now,

water left the tank =1550l-434l =1116l

User Jan Chimiak
by
6.7k points