Pencils: $0.25 each
Notebooks: $2.50 each
Backpacks: $32 each
The cost of the notebooks (C) must be equal to the price of each notebook (2.50) multiplied by the number of notebooks bought (x)
C = 2.50x
5.2m questions
6.8m answers