Explanation:
The best way to look at this question is...
"three pounds of strawberries" and "1 pound = 16 ounces"
3
16+16+16=48
So 3 pounds is 48 ounces
Now we need to find the price per ounce
9.60/48= $0.20
5.3m questions
6.9m answers