160k views
3 votes
A store sells 12 cans of soup for $15. How much would it cost you to buy 5 cans of soup?

2 Answers

5 votes

Answer:

$6.25

Explanation:

A store sells 12 cans of soup for $15. How much would it cost you to buy 5 cans of soup?

15/12 = $1.25 per can

1.25 * 5 = $6.25

User Geisha
by
5.6k points
2 votes
12/15=0.8
0.8*5=4
So 4 dollars
User Abbos Tajimov
by
5.0k points