143k views
1 vote
You want to buy some beans. A 7-ounce package costs $2.73. A 12-ounce package costs $4,80. An 18-ounce package costs $7.38. Which package is the best buy?

User Taha Paksu
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

7-ounce

Explanation:

You want to buy some beans. A 7-ounce package costs $2.73. A 12-ounce package costs $4,80. An 18-ounce package costs $7.38. Which package is the best buy?

7-oz: 2.73/7 = $0.39 per ounce

12-oz: 4.80/12 = $0.40 per ounce

18-oz: 7.38/18 = $0.41 per ounce

7-ounce is the best price at $0.39 per ounce.

User Sabbir Sobhani
by
5.4k points