117k views
3 votes
Hello! So I need some help with this question. I don’t quite understand it and I did have another tutor figure it out and the answer was wrong. It’s not his answer of 58.04. Can you help me?

Hello! So I need some help with this question. I don’t quite understand it and I did-example-1

1 Answer

3 votes

ANSWER:

58 m/s

Explanation:

Given:

Initial velocity (u) = 13 m/s

The correct answer is 58 m/sDistance (d) = 400 m

Acceleration (a) = 4 m/s²

We apply the following formula to determine the final velocity:


\begin{gathered} v^2=u^2+2as \\ \\ \text{ We replacing:} \\ \\ v^2=13^2+2(4)(400) \\ \\ v^2=169+3200 \\ \\ v=√(3369) \\ \\ v=58.04\cong58\text{ m/s} \end{gathered}

The correct answer is 58 m/s

User Omurbek
by
6.2k points