ANSWER:
It is better to buy it now, that is, a few weeks after the first purchase since it is cheaper ($12.95 for a 6,35 kg bag)
Explanation:
We must calculate the unit price in each case. We calculate the unit value by dividing the price by the quantity in kg, like this:
![\begin{gathered} \text{ Before: }(12.67)/(6.08)=2.08 \\ \text{ AFter: }(12.95)/(6.35)=2.04 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/h2vis0jv8sk2uwbaeutixwue3o75lws54l.png)
Saying that before the price was $ 2.08 per kilogram and later it is $ 2.04 per kg.
The best sale is $12.95 for a 6,35 kg bag