You have to determine the price for each poster, knowing that 4 of them cost $35.80 and that they cost the same. To calculate the price per poster you can divide the total cost by the number of posters purchased:
![(35.80)/(4)=8.95](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/y5v537mg69abpio1a5z2du8elt5vks3g9a.png)
You can also use the cross multiplication method to determine the price per poster:
4posters → $35.80
1poster → $x
Both expressions have to be at the same proportion so that
![\begin{gathered} (35.80)/(4)=(x)/(1) \\ x=(35.80)/(4) \\ x=8.95 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/uw50x3v3lseor688jfc2ud3bj5aczbcj47.png)
Using either method we arrived at the same conclusion, each poster costs $8.95