147k views
1 vote
A farmer is selling apples from his orchard. He uses the equation c=2.4p to calculate the total cost, c, for every pound of apples, p. a.) How much does the customer pay for 1 pound of apples? b.) How much would 6.5 pounds of apples cost? c.) A customer spent $8.40. How many pounds of apples did they purchase?

User Udit Chugh
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

The given equation is


c=2.4p

For 1 pound, we solve when p = 1.


c=2.4\cdot1=2.4

(a) The cost of 1 pound is $2.40.

For p = 6.5, we have.


c=2.4\cdot6.5=15.6

(b) The cost of 6.5 pounds is $15.60.

If a customer spent $8.40, then


\begin{gathered} 8.40=2.4p \\ p=(8.40)/(2.40) \\ p=3.50 \end{gathered}

(c) The customer purchased 3.50 pounds.

User Rawad
by
5.9k points