The given equation is
For 1 pound, we solve when p = 1.
(a) The cost of 1 pound is $2.40.
For p = 6.5, we have.
(b) The cost of 6.5 pounds is $15.60.
If a customer spent $8.40, then
(c) The customer purchased 3.50 pounds.
6.5m questions
8.6m answers