142k views
3 votes
A 9-kilogram bag of cement costs $15.39. What is the unit price?

User Roob
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.71 per kilogram

Explanation:

Divide the total cost by the number of units (kilograms in this case)

$15.39 / 9kg = $1.71/kg

User GlassHalfAwesome
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories