31.7k views
5 votes
Tom took a trip of 1,020 miles. He traveled by train at 55 miles an hour and the same number of hours by plane at 285 mph. How many hours did the trip take?

a.)6 hours
b.)3 hours
c.)8 hours

User Guru Cse
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

6 hrs.

Explanation:

train time = plane time

x/55 = (1020-x)/285

Cross-multiply to get:

285x = 55(1020-x)

285x = 55*1020 - 55x

340x = 55*1020

x = 165 miles

----

train time = 165/55 = 3 hrs

plane time = (1020-165)/285 = 3 hrs

------------------------------------------

Total time = 6 hrs

User Aveek
by
7.1k points