233k views
2 votes
Find the unite of the price frozen orange juice which cost

Find the unite of the price frozen orange juice which cost-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

The better buy is $1.58 for 14 ounces.

Explanation:

We'll calculate each unit price by dividing each price by the ounces.

$1.58 for 14 ounces:


(1.58)/(14)\rightarrow0.113\text{ dollars per ounce}

$0.58 for 4 ounces:


(0.58)/(4)\rightarrow0.145\text{ dollars per ounce}

This way, we can conclude that the better buy is $1.58 for 14 ounces.

User Gdlmx
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories