62.6k views
5 votes
(b) Rita bought 15 pounds of rice for $7.How many pounds of rice did she get per dollar?pounds per dollar I need help with this question.

User BigSN
by
4.6k points

1 Answer

1 vote

Find out the unit price

Divide the total pounds by the total dollars

so

15/7=2.14 pounds per dollar

User Lweller
by
4.7k points