Answer
The mole fraction of O2 in the tank = 0.101
The partial pressure of O2 in the tank = 0.264 atm
Step-by-step explanation
Given:
Volume, V = 12.5 L
Temperature, T = 25 °C = (25 + 273.15 K) = 298.15 K
Mass of helium = 24.2 g
Mass of O2 = 4.32 g
Step-by-step solution:
The first step is to calculate the total pressure. The total pressure can be calculated using the ideal gas equation.
![PV=nRT](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/high-school/ns6tfcyfrork1utxo0g9xitf4bxlxstazf.png)
n is the total moles in the container and can be calculated by converting the grams of helium and O2 to moles by taking their grams and dividing by their molar masses:
24.2 grams Neon x (1 mol Neon / 20.18 g Neon) = 1.199 mol Neon
4.32 grams Oxygen x (1 mol Oxygen / 31.998 g O2) = 0.135 mol Oxygen
Total moles = 1.199 + 0.135 = 1.334 mol
Now, we can solve for the total pressure using the equation above.
Putting V = 12.5 L; T = 298.15 K; n = 1.334 mol and R = 0.0821 L atm / mol K.
![\begin{gathered} P*12.5=1.334*0.0821*298.15 \\ \\ P=(32.65380541)/(12.5)=2.61\text{ }atm \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/chemistry/college/bj0els2do501zwa4uxzdajaob7i4eg933h.png)
The total pressure in the tank = 2.61 atm.
The mole fraction of O2 in the tank:
The mole fraction of O2 in the tank can be calculated using
![Mole\text{ }fraction\text{ }of\text{ }O_2=\frac{Mole\text{ }of\text{ }O_2}{Total\text{ }mole\text{ }in\text{ }the\text{ }tank}=(0.135)/(1.334)=0.101](https://img.qammunity.org/2023/formulas/chemistry/college/ec9xya05g4gt9sl258sru2p9nw5ei1yrcv.png)
The mole fraction of O2 in the tank = 0.101
The partial pressure of O2 in the tank:
The partial pressure of O2 in the tank in the tank can be calculated using
Partial fraction of O2 = mole fraction of O2 x total pressure
Putting mole fraction of O2 = 0.101, and total pressure = 2.61 atm
Partial fraction of O2 = 0.101 x 2.61 atm = 0.264 atm
The partial pressure of O2 in the tank = 0.264 atm