30.7k views
2 votes
A dad buys a jersey and a towel for each of the 12 players on the basketball team . Each towel cost $16.20 . The dad spends a total of $408 for jerseys and towels . Enter the equation that models the situation with u, the cost of one jersey

User Elorfin
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Let u be the cost of one jersey

t = cost of towel

u+t = cost of jersey and towel

There are 12 players and the total cost is 408

12 ( u+t) = 408

We know t = 16.20

12 ( u+16.20) = 408

The equation is

12 ( u+16.20) = 408

User Carmine
by
5.0k points