67.6k views
0 votes
Estimated salary =22,710.65+2006.17(years of experience)what is the estimated salary for an employee with 16 years of experience?

User TungHarry
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

We are given the equation to estimate the salary according to the years of experience:


\text{Estimated Salary}=22710.65+2006.17\cdot(\text{Years of Experience})

Knowing the years of experience (16), we just need to replace the value on the equation:


\text{Estimated Salary}=22710.65+2006.17\cdot16

Solving:


\text{Estimated Salary}=54809.37

According to the model, an employee with 16 years of experience will have a salary of $54809.37.

User Glycerine
by
7.5k points