109k views
0 votes
How to find the unit price

2 Answers

5 votes

Final answer:

To find the unit price, divide the total price of an item by the number of units.

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you need to divide the total price of an item by the number of units. For example, if a box of apples costs $4.00 and contains 8 apples, the unit price would be $4.00 divided by 8, which is $0.50 per apple.

User Ryan Griffith
by
7.9k points
2 votes

In order to find the unit price of a certain item, we just need to divide the total price paid (or total cost) by the amount of items bought.

For example, if we have 6 books for $30 total, to find the unit price, we can divide the total cost by the number of books:


(30)/(6)=5

So each book costs $5.

User Chocorean
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories