Given:
Total investments = $25000
She estimates the following:
Probability 0.2 of a $15,000 loss (-$15,000)
Probability 0.05 of a $20,000 loss (-$20000)
Probability 0.3 of a $35,000 profit (+35000)
Probability 0.45 of breaking even ($0)
Total probability = 0.2 + 0.05 + 0.3 + 0.45 = 1
Since the total probability is 1, to find the expected value of profit, we have:

Solving further:

Therefore, the expected value of the profit is $6,500
ANSWER:
a) $6,500