To find out, calculate the cost of just one donut in each of the offers. So,
*If you buy ten donuts for $2, each donut costs
![\frac{\text{ \$2}}{10}=\text{ \$0.2}\Rightarrow\text{ cost of a donut}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ci414wm6ujtzxwtnh4kxkbn8i663kiyfms.png)
*If you buy two dozen donuts for $6, each donut costs
![\begin{gathered} \text{ A dozen is 12 units} \\ \frac{\text{ \$6}}{24}=\text{ \$0.25}\Rightarrow\text{ cost of a donut} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/3dklwsdr8bsjttqv5pm57cr3416tda1ehy.png)
Therefore, the better deal is ten donuts for $2, because with that offer it was cheaper to buy donuts..