To find out, calculate the cost of just one donut in each of the offers. So,
*If you buy ten donuts for $2, each donut costs

*If you buy two dozen donuts for $6, each donut costs

Therefore, the better deal is ten donuts for $2, because with that offer it was cheaper to buy donuts..