160k views
3 votes
Select the better deal :ten donuts for $2 OR two dozen donuts for $6

User Jagra
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

To find out, calculate the cost of just one donut in each of the offers. So,

*If you buy ten donuts for $2, each donut costs


\frac{\text{ \$2}}{10}=\text{ \$0.2}\Rightarrow\text{ cost of a donut}

*If you buy two dozen donuts for $6​, each donut costs


\begin{gathered} \text{ A dozen is 12 units} \\ \frac{\text{ \$6}}{24}=\text{ \$0.25}\Rightarrow\text{ cost of a donut} \end{gathered}

Therefore, the better deal is ten donuts for $2, because with that offer it was cheaper to buy donuts..

User LaszloG
by
6.9k points