4.3k views
1 vote
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.instant coffee12 oz at $3.498 oz at $2.85

User Flocked
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.

instant coffee

12 oz at $3.49

8 oz at $2.85

To find out the unit price, divide the total cost by the total volume

so

12 oz at $3.49 -----> 3.49/12=$0.3 per oz

8 oz at $2.85 -----> 2.85/8=$0.4 per oz

User Indomitable
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories