Given:
Two fair number of cubes are rolled.
The number of total outcomes = 36
Required:
Find the probability of rolling two numbers with a sum of 11.
Step-by-step explanation:
The number of total outcomes = 36
The number of possible outcomes when sum is 11 = 2
The probability of an event is given by the formula:


Final Answer:
The theoretical probability of rolling two numbers with a sum of 11 is 0.0555 or 5.555%.