Answer:
The unit rate of chicken is $3.34 per pound
Step-by-step explanation:
Given that the cost of 8 pounds of chicken feed is $26.72.
We want to find the unit rate, which is the cost of of one pound of chicken.
Therefore, the unit rate of chicken is $3.34 per pound