55.2k views
1 vote
The cost of 8 pounds of chicken feed is $26.72. What is the unit rate?

1 Answer

3 votes

Answer:

The unit rate of chicken is $3.34 per pound

Step-by-step explanation:

Given that the cost of 8 pounds of chicken feed is $26.72.

We want to find the unit rate, which is the cost of of one pound of chicken.


\begin{gathered} 8\text{ pounds}\rightarrow\text{ \$26.72} \\ 1\text{ pound}\rightarrow\frac{\text{\$26.72}}{8} \\ 1\text{ pound}\rightarrow\text{\$3.34} \end{gathered}

Therefore, the unit rate of chicken is $3.34 per pound

User Arkentos
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.