2.3k views
0 votes
Which is the better deal? $3.19 for 16 pounds $2.29 for 12 pounds

1 Answer

4 votes

$3.19 for 16 pounds . The rate can be calculated below


\text{rate = }(3.19)/(16)=\text{ \$}0.199375\text{ per pound}

$2.29 for 12 pounds . The rate can be calculated below


\text{rate}=(2.29)/(12)=\text{ \$}0.19083333333\text{ per pound}

The better deal is $2.29 for 12 pounds.

User Jmjr
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories