175k views
5 votes
Chee and her children went into a grocery store and she bought $12worth of bananas and mangos. Each banana costs $0.50 and eachmango costs $2. She bought twice as many bananas as mangos.How many bananas did she buy? How many mangos did she buy?

User Psmay
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

EXPLANATION :

The banana costs $0.50 and the mango costs $2.

Let B = the number of bananas

M = the number of mangos

She bought twice as many bananas as mangos.

So B = 2M

The total cost of bananas and mangoes is $12

Then :


\begin{gathered} \$0.50B+\$2M=\$12 \\ \$0.50(2M)+\$2M=\$12 \\ M+2M=12 \\ 3M=12 \\ M=(12)/(3)=4 \end{gathered}

Since M = 4, B will be :

B = 2M

B = 2(4) = 8

ANSWER :

The number of bananas is 8 and the number of mangoes is 4.

User Sam Comber
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories