192k views
1 vote
In a test run, a certain car accelerates uniformly from zero to 22.0 m/s in 2.00 s.(a) What is the magnitude of the car's acceleration? ________ m/s2(b) How long does it take the car to change its speed from 11.0 m/s to 22.0 m/s? _________ s

User Zukanta
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

(a) 11 m/s²

(b) 1 s

Step-by-step explanation:

First, we need to calculate the magnitude of the car's acceleration using the following


a=(v_f-v_i)/(t)

Where vf is the final velocity, vi is the initial velocity and t is the time. Replacing vf = 22 m/s, vi = 0 m/s and t = 2.00 second, we get:


a=\frac{22\text{ m/s - 0 m/s}}{2\text{ s}}=\frac{22\text{ m/s}}{2\text{ s}}=\text{ 11 m/s}^2

Then, we can calculate the time that it takes to change its speed from 11.0 m/s to 22 m/s by solving the first equation for t, so


\begin{gathered} at=v_f-v_i \\ \\ t=(v_f-v_i)/(a) \end{gathered}

Replacing vf = 22.0 m/s, vi = 11.0 m/s and a = 11 m/s², we get:


t=\frac{22\text{ m/s -11m/s}}{11\text{ m/s}^2}=\frac{11\text{ m/s}}{11\text{ m/s}^2}=1\text{ s}

Therefore, the answers are

(a) 11 m/s²

(b) 1 s

User Daniel Storey
by
6.9k points