153k views
5 votes
while standing on a cliff a boy tosses a stone into a river below. If he throws the ball horizontally with a velocity of 3.0 m/s and it strikes the water 4.5 m away, how high above the water is the boy

1 Answer

3 votes

Given data:

* The horizontal velocity of the stone is 3 m/s.

* The range of the stone is 4.5 m.

* The acceleration of the stone in the horizontal direction is zero.

Solution:

By the kinematics equation, the horizontal motion of the stone in terms of range and time is,


R=u_xt+(1)/(2)a_xt^2_{}

where u_x is the horizontal velocity, a_x is the horizontal acceleration, t is the time at which the stone strikes the water, and R is the horizontal range,

Substituting the known values,


\begin{gathered} 4.5=3* t+0 \\ t=(4.5)/(3) \\ t=1.5\text{ s} \end{gathered}

By the kinematics equation, the vertical motion of the stone in terms of the time is,


H=u_yt+(1)/(2)gt^2_{}

where u_y is the vertical velocity of the stone, g is the acceleration due to gravity, t is the time take to strike the water and H is the height of the stone,


\begin{gathered} H=0+(1)/(2)*9.8*(1.5)^2 \\ H=11.025\text{ m} \end{gathered}

Thus, the height of the cliff is 11.025 m.

User Eeijlar
by
7.5k points