108k views
0 votes
A 4-pack of marbles costs $0.36. What is the unit price? per marble

User Tom Makin
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

1) If a 4 pack costs $ 0.36 to find the unit price we can set a proportion, and then cross multiply

4 marbles --------------------- 0.36

1 marble ------------------------ x


(4)/(1)=(0.36)/(x)

4x=0.36 Divide both sides by 4

x= 0.09

So, the unit price is $0.09 per marble

User Thevikasdube
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories