
1) Considering that we can find out the Margin of Error (MOE) by using this formula
![M=\frac{z\sqrt[]{p\cdot(1-p)}}{\sqrt[]{n}}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ppptfuz5nbf2csu6san4qf5t58v4dumnrk.png)
2) Then we can plug into that the given data. Note that z =2.807 for a confidence level of 99.5%, as well as "p" stands for proportion, n the sample size. So z=2.807, p=0.86, n=226
![\begin{gathered} MOE=\frac{z\sqrt[]{p\cdot(1-p)}}{\sqrt[]{n}} \\ MOE=\frac{2.807\sqrt[]{0.86\cdot(1-0.86)}}{\sqrt[]{226}} \\ \text{MOE}=(0.974)/(15.033)*100=6.479\% \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/xhtlv9lncfqxa6p28koct308j7hh8ewnll.png)
3) Hence, the answer is:
