123k views
3 votes
7. At Winco, Faith can buy 3 candy bars for $0.99.

At Food for Less, she can buy 4 candy bars for
$1.25. Which store has the better buy? Explain why.

User Kaveman
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

If Winco buys 3 candies for $0.99 and each candy costs $0.33

If he buys 4 candies at $1.25 then each candy costs $0.31

Therefore the latter is a better choice.

User Gkemp
by
7.1k points