210k views
5 votes
What is the circumference of a circle with a diameter of 150 mm

1 Answer

3 votes

circumference of a circle = 471 mm

Step-by-step explanation:

circumference of a circle = 2πr

r = radius

let π = 3.14

diameter = 150mm

diameter = radius/2 = 150mm/2

diameter = 75mm

circumference of a circle = 2 × 3.14 × 75

circumference of a circle = 471 mm

User TheRealEmu
by
7.5k points