46.7k views
0 votes
Today an electronics store took5% off the price of a computer,and for the next two days, it willtake 5% off the previous day'sprice. If the price of thecomputer yesterday was$2000.00, what will be the priceof the computer two days fromnow?

User IanTimmis
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation

From the given question we can see that the price of the computer was $2000 yesterday. For today the price of the computer would be 5% less that yesterday.


\begin{gathered} Today^(\prime)sPrice=2000-(5)/(100)(2000) \\ =2000-100=1900 \end{gathered}

For the day after the price becomes 5% less of Today's price


\begin{gathered} 1\text{ }Day\text{ after price=}1900-(5)/(100)(1900) \\ =1900-95 \\ =1805 \end{gathered}

Two days after price becomes 5% less of one day after price


\begin{gathered} 2\text{ days after price =1805-}(5)/(100)(1805) \\ =1805-90.25=1714.75 \end{gathered}

Answer:$1714.75

User Jermane
by
6.9k points