171k views
2 votes
9. A cookie platter has a chocolate chip to sugar cookie ratio of 2:6. There are 12 chocolate chip cookies on the platter. What is the total number of cookies on the platter?

User Timm Kent
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

ratio = 2:6 = chocolate chip: sugar cookie

For 12 chocolate chip cookies:

2/6 =12/x

Where x is the number of sugar cookies :

Solve for x:

x = 12/(2/6)

x= 36

So, for 12 chocolate chip cookies, there are 36 sugar cookies.

Add both:

12+36 = 48 cookies on the platter

User MikeOnline
by
6.8k points