57.3k views
0 votes
The angle of elevation from a ship in the ocean to an airplane overhead is 25°. If the horizontal distance in the ocean between the boat and the plane is 75 yards, how high is the plane flying off of the ground? Round your answer to the nearest yard.

User Ralemos
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Given:

The angle of elevation from a ship in the ocean to an airplane overhead is 25°. If the horizontal distance in the ocean between the boat and the plane is 75 yards.

Required:

To find the height of the plane.

Step-by-step explanation:

Now consider the figure

From the given figure, the height is given by


\begin{gathered} \tan25=(x)/(75) \\ \\ 0.4663=(x)/(75) \\ \\ x=0.4663*75 \\ \\ x=34.9 \\ \\ x=35yards \end{gathered}

Final Answer:

The height of the plane is 35 yards.

The angle of elevation from a ship in the ocean to an airplane overhead is 25°. If-example-1
User Davibq
by
7.0k points