234k views
0 votes
A 1500 kg ferryboat has a momentum of 25000 kg∙m/s. What is the speed of the ferryboat?

User Efx
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Given:

The mass of the ferryboat is m = 1500 kg

The momentum of the boat is p = 25000 kg. m/s

To find the speed of the ferryboat.

Step-by-step explanation:

The speed of the ferryboat can be calculated by the formula


\begin{gathered} p=mv \\ v=(p)/(m) \end{gathered}

On substituting the values, the speed of the ferryboat will be


\begin{gathered} v=(25000)/(1500) \\ =16.67\text{ m/s} \end{gathered}

Thus, the speed of the ferryboat is 16.67 m/s

User Sbmaxx
by
6.7k points