225k views
3 votes
50 pounds of pet food for 37.99What is the unit rate?

50 pounds of pet food for 37.99What is the unit rate?-example-1
User Pengemizt
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Since the exercise asks for the Unit rate, you know that you must find the price per pound of the pet food.

According to the information given in the exercise, the cost of 50 pounds of pet food is $37.99.

Let be "r" the unit rate or the price (in dollars) per pound of pet food.

In order to find its value, you need to divide $37.99 by 50 pounds. Then, you get that this is:


\begin{gathered} r=(37.99)/(50) \\ \\ r=0.7598(dollars)/(pound) \end{gathered}

The answer is: $0.7598 per pound.

User Andrei Tigau
by
5.2k points