169k views
1 vote
Oranges cost $4.55 for 7 lb. At that rate, how many pounds of oranges can you buy for $7.15?

User Novitchi S
by
8.9k points

1 Answer

6 votes

Oranges cost $4.55 for 7 lb. At that rate, how many pounds of oranges can you buy for $7.15?​

step 1

Find the unit rate

divide the total cost by the total pounds

so

4.55/7=$0.65 per lb

step 2

Applying proportion

$0.85/1 lb=$7.15/x

solve for x

x=7.15/0.65

x=11 lb

therefore

the answer is 11 pounds

User Adam Pearlman
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.