Answer:
The net force acting on the rocket = 1.6 x 10⁸ N
Step-by-step explanation:
The rocket starts from rest
The initial speed, u = 0 m/s
Final speed, v = 9.6 km/s
v = 9.6 x 1000 m/s
v = 9.6 x 10³ m/s
The time taken, t = 8 min
t = 8 x 60
t = 480 s
The mass of the rocket, m = 8.0 x 10⁶ kg
The net force is calculated as shown below

The net force acting on the rocket = 1.6 x 10⁸ N