23.2k views
3 votes
it costs 11$ for 15 gronola bar what is the unit price, on dollars per gronola bar, rounder to the nearest hundredth

1 Answer

5 votes

We know that 15 granola bars cost $11.

To find the unit price, we have to divide.


(11)/(15)\approx0.73

Therefore, the price per granola bar is $0.73 (73 cents), approximately.

User Konsolebox
by
5.3k points