134k views
5 votes
2.1.AP-2Question HelpReasoning A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. Use pencil and paper. Explain howyou can tell that the unit price per card is less than $1. What is the unit price per card?

User Jason Coco
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

package of 25 (cards) = $5.25

1) Explain how you can tell that the unit price per card is less than $1.

if the price per card were 1 then the total price would be 25. The price has to be about a fifth of 1

2) Price per unit (card) = total price / number of cards

Price per unit (card) = $5.25/ 5

= 0.21

________________________

Answer

The price per card is 0.21

User Tropicalfish
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories