96.8k views
4 votes
George has these two options for contact lenses. Option A £108 for 90 pairs. Option B £1.15 each pair. George wants to buy 90 pairs of contact lenses. He wants to pay as little as possible. Which option should George use?

1 Answer

5 votes

Hello!

To solve this exercise, we have to calculate the cost of each option. Let's do it:

Option A)

• £108 for 90 pairs

Let's make a division to calculate the cost of each pair of contact lenses:


(108)/(90)=\pounds1.20\text{ each pair}

Option B)

£1.15 for each pair

Let's multiply to obtain the total cost of buying 90 pairs:


\pounds1.15\cdot90=\pounds103.50

As we can see, George should use option B because it's cheaper than option A.

User Olivera
by
8.4k points

Related questions

2 answers
4 votes
57.0k views
asked Jun 14, 2020 199k views
Mathieug asked Jun 14, 2020
by Mathieug
7.9k points
1 answer
5 votes
199k views
2 answers
3 votes
31.0k views