menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Shelby bought a 1 quart of apple juice for $7.60. If one quart equals 4 cups, how much does the apple juice cost per cup?
asked
Apr 9, 2023
64.8k
views
0
votes
Shelby bought a 1 quart of
apple juice for $7.60. If
one quart equals 4 cups,
how much does the apple
juice cost per cup?
Mathematics
college
Prince Vijay Pratap
asked
by
Prince Vijay Pratap
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
$1.90
Explanation:
4/7.60=1.90 there ya go
Batavia
answered
Apr 13, 2023
by
Batavia
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org