Answer:
0.105 seconds
Step-by-step explanation:
The impulse is equal to the change in the momentum and it is also equal to the force times time, so

Where F is the force, t is the time, m is the mass, vf is the final velocity and vi is the initial velocity. Solving for t, we get

So, replacing m = 66g = 0.066 kg, vf = 0.7 m/s and vi = 0 m/s because it begins at rest and F = 0.44 N, we get
![\begin{gathered} t=\frac{0.066\operatorname{kg}(0.7m/s)-0.066\operatorname{kg}(0m/s)}{0.44N} \\ t=\frac{0.0462\operatorname{kg}m/s}{0.44N}=0.105s \end{gathered}]()
Therefore, the duration of the impulse imparted was 0.105 seconds