Given,
She orders 2 pizzas which will cost her $13.98 and if she 3 pizzas it will cost her $20.97.
Solution:
For 2 pizzas it will cost her $13.98.
For 1 pizza the cost will be
![\begin{gathered} 1\text{ pizzas = }(13.98)/(2) \\ 1\text{ pizzas = \$ 6.99} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/5z43ejqw481foa59tr8o5n94uhbp28re4z.png)
For 3 pizzas it will cost her $20.97.
![\begin{gathered} 1\text{ pizzas =}(20.97)/(3) \\ 1\text{ pizzas = \$6.99} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/j2qxymb176hvqyj5k5l253zee70gunb1ch.png)
Thus, Candice and Peter will pay the same price for each pizza.