110k views
4 votes
From the top of a lighthouse 210 feet high, the angle of depression of a boat is 7°. Find the distance from the boat to the foot of the lighthouse. The lighthouse was built atsea level. round measure of distance to the nearest hundredth.

User Tangoo
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Apply the trigonometric function:

Tan a = opposite side / adjacent side

Where:

a = angle = 7°

opposite side = 210

adjacent side = x

Replacing:

Tan 7 = 210/x

x =210/tan 7

x= 1,710.31 feet

The distance from the boat to the foot of the lighthouse is 1,710.31 feet

From the top of a lighthouse 210 feet high, the angle of depression of a boat is 7°. Find-example-1
User Egafni
by
6.8k points